Galerii
Haigusest
Ühingust
Galerii
Lingid
Meedia
Kontakt
Dokumendid
Facebook

Mis põhjustab Tsüstilist Fibroosi?

TF on pärilik haigus, mis on põhjustatud vigade esinemisest ühes geenipaaris, mis asub inimesel 7.-s kromosoomis. Geenides asubki see geneetiline materjal, mille funktsioneerimine määrab iga indiviidi füüsilised tunnused. Need tunnused võivad kanduda vanematelt lastele, põlvkonnast põlvkonda.
Igal geenil on inimese kehas täita mingi kindel ülesanne. Geenides asuv info on kodeeritud temas sisalduva desoksüribonukleiinhappe (DNA) molekuli ehitusega. DNA koosneb neljast erinevast "ehituskivist" mida nimetatakse A, C, G, T. Igas geenis on need elemendid järjestatud sellele geenile iseloomulikul viisil. Kui mõni neist "ehituskividest" läheb kaotsi, lisandub, asendatakse teisega või muutub nende normaalne järjestus, on tegemist mutatsiooniga, mis võib kaasa tuua vastava geeni funktsiooni häirumise või kadumise.
Geenid päranduvad paaridena, nii et üks paarilistest on pärit ühelt ja teine teiselt vanemalt. TF saab tekkida ainult siis, kui laps pärib mõlemalt vanemalt vigase geeni. Seejuures haige lapse vanematel on vaid üks geenikoopiatest vigane, teine on aga normaalne. Seetõttu nimetatakse neid TF geeni kandjateks ja tänu ühele funktsioneerivale geenile nendel TF haigus ei avaldu.

Edasi
Janno Fond
Viimati muudetud:18 January 2020 21:58